Týden na lyžích

Je sobota a právě odbila čtrnáctá hodina odpolední a u našeho domova se to hemží jako v mraveništi. Děti, tety a strejdové kmitají k autobusu a nakládají batohy, lyže, boty a další nezbytné věci, které budou součástí našeho týdenního pobytu na horách…

Usedáme do autobusu a vyjíždíme směr Karlov pod Pradědem hotel Neptun. Za necelé dvě hodinky jsme na místě. Teď nás čeká vybalování všech věcí z autobusu, ubytování se na pokojích. Společně si opakujeme zásady bezpečného lyžování a chování na sjezdovce a v hotelu, pak následuje večeře, nezbytné malování cedulek na dveře svých pokojů, společenské hry, hygiena a jdeme spát, protože zítra nás čeká první lyžování.

Je neděle ráno a za okny našeho hotelu lije jako z konve. Dle předpovědi počasí má takto pršet celý den. Na čele se nám objevují první vrásky, ale my se nenecháme špatným počasím zaskočit. Po snídani nás čeká první část dnešního soutěžního dne. Tři družstva se utkají ve sportovním štafetovém klání. Jako kapitáni jsou vybráni teta Lada a strejdové Roman a Lukáš. Všichni bojují ze všech sil, aby jejich družstvo bylo nejúspěšnější, děti si navzájem fandí a povzbuzují se. Vše se děje v duchu fair play. A je to tady, následuje vyhodnocení závodních týmů, předání odměn a krátké vydechnutí před obědem. Po obědě nás čeká další část soutěží. Tentokrát se bude jednat spíše o chytrost, postřeh a rychlost odpovědí. Z písmen skládáme slova, pomocí pantomimy hádáme druhy sportů, zaměstnání, kreslíme pohádky, skládáme obrázky. Všichni už netrpělivě čekáme na vyhlášení výsledků a na předání odměn. Večeře, hraní stolních her, hygiena a jdeme spát, protože další den už snad budeme lyžovat.

Ráno je zataženo, ale neprší. Hurá na lyže balíme si věci na svah, nastupujeme do skibusu, který nás odveze na svah. Rozdělujeme se na lyžaře a nelyžaře, kteří zamíří na s instruktory do lyžařské školy, kde se budou učit základům lyžování. Lyžování si užíváme dopoledne i odpoledne jen s malou přestávkou na oběd. Večer po lyžování odpočíváme hraním deskových a karetních her, povídáme si a už se těšíme na další den.

Je úterý ráno a venku se na nás usmívá sluníčko. Vyrážíme. Opět nás čeká odvoz na sjezdovku a lyžování na skvěle upravených sjezdovkách. Po obědě přijedou teta a strejda, kteří se o nás budou druhou část pobytu starat. Loučíme se s tetou a strejdou, kteří odjíždějí domů, ale my zůstáváme. Po večeři nás čeká večerní lyžování. Někteří z nás budou jezdit večer při umělém osvětlení poprvé. Je to super zážitek. Sjezdovky upravené, málo lidí, počasí skvělé. Po nočním zážitku následuje večerní hygiena a jde se spát, protože zítra je taky den.

Ve středu a ve čtvrtek lyžujeme dopoledne i odpoledne. Postupně se k nám přidávají děti z lyžařské školy, kteří už zvládají díky instruktorům základy lyžování. Na svahu si to užíváme, máme dobrou náladu a zdokonalujeme se v lyžování. Ještě jednou sjedeme kopec a je konec. Balíme lyže a jedeme na hotel. Večeře a jde se do sauny. Nejprve děvčata a potom chlapci. Saunou zakončujeme nejen den, ale vlastně celý pobyt, protože zítra nás čeká balení a odjezd zpět do Frýdku – Místku.

A je to tady. Pátek. Balíme se, nakládáme věci do autobusu, ještě poslední rychlá kontrola, jestli máme vše. Loučíme se s personálem hotelu nasedáme do autobusu a jedeme domů.

Pobyt na horách nám utekl jako ta voda, která se valila v neděli z mraků. Další dny už byly krásné a my jsme se mohli naplno věnovat tomu co mám rádi. Už teď se těšíme na příští rok, jak zase budeme křižovat sjezdovky na lyžích.

Publikováno: 27.2.2024 | Autor: strejda Lukáš