Sjíždění řeky Opavy a Odry

Prázdniny se překulily do druhé poloviny a nás čekalo další dobrodružství, a to při sjíždění řeky. Tak jako v posledních třech letech opět vše měl na svědomí…

Petr Goldmann ze sportovního klubu Havířov, který nejenom, že nám zapůjčil veškeré vodácké vybavení, ale přichystal pro nás třídenní splutí řeky Opavy a meandry Odry. Počasí v posledních dnech nebylo příliš letní, ale aspoň jsme se nebáli, že by v řece bylo málo vody.První den jsme se nabalili do auta a odjeli do Starého Bohumína. Tady jsme měli nástupní místo, ale nejdříve jsme si připravili raft, převlékli do neoprenů a záchranných vest. Řekli jsme si základní pravidla bezpečnosti při sjíždění řeky a mohli jsme vyrazit na naši první plavbu. Během cesty na řece Odře jsme si zkoušeli základní manipulaci s pádly, otáčení raftu, pádlování v protisměru atd. Řeka příjemně tekla a my jsme se ani příliš pádlováním nevyčerpali. Dopluli jsme k soutoku řek Odry a Olše, kde naše dnešní cesta končila. Následovalo převlékání, balení, zasloužená svačina, přejezd autem na penzionu Kamenec v Jilešovicích. Následovalo vybalování věcí, stavění stanů, příprava ohniště, opékání párků.

Druhý den ráno následovala snídaně a seznámení s plánem na celý den. Příprava věcí do auta a přejezd na nástupní místo Háj ve Slezsku. Příprava raftu, oblékání a hurá na vodu. Čekaly nás nádherné meandry řeky Opavy. Řeka opět krásně tekla a my jsme si mohli užívat krásnou přírodu. Při jedné krátké zastávce si náš nováček Natálka zapomněla vzít přilbu a nechala ji na břehu. Poklidně jsme se bavili a pádlovali a asi po 500 m jsme si všimli, že Natka nemá přilbu. Následovalo úmorné pádlování proti proudu. Musím posádku raftu pochválit, že se zachovala jako jeden tým a všichni bez výčitek společně pádlovali na místo, kde Natka přilbu nechala. Poté už naše plavba pokračovala bez výjimečných situací a my jsme v poklidu dopluli až na místo, kde jsme byli ubytováni. Vybalování, sušení, převlékání se nám už stalo rutinou a všichni už věděli co mají dělat. Před večeří jsme si obešli Hlučínskou štěrkovnu a po návratu nás čekala příprava večeře. Večer jsme rozdělali oheň, u kterého jsme si povídali o dnešních zážitcích.

Třetí den ráno nás čekalo balení věcí a uložení do auta. Během přejezdu Petra s autem do cíle dnešní plavby, jsme posnídali a nachystali si veškeré věci na sjíždění řeky. Nástupní místo bylo v Jilešovicích a sjížděli jsme část řeky Opavy až do loděnice v Děhylově. Cestou na raftu jsme hráli hru na úkoly, které musela splnit celá posádka lodi. Každý musel vymyslet jeden úkol, předvést ho a poté úkol plnila celá posádka. Kreativita dětí neznala hranice, a tak jsme se museli postavit na raft a třikrát poskočit, ponořit hlavu do vody, vyskočit z raftu a vedle něj plavat a další vylomeniny. Cesta nám náramně ubíhala a my jsme si skoro nevšimli, že se blíží konec plavby. Třešničkou na pomyslném dortu byl sjezd jezu v Dobroslavicích. Po vystoupení z raftu nás už jen čekalo opět převlékání, vysušení a vytření raftu, sbalení věcí do auta a přejezd zpět domů do Frýdku – Místku.

Petr nám ještě rozdal památeční fotografie z plavby a následovalo rozloučení a vybalování věcí. Třídenní pobyt jsme si všichni užili a pro Petra a mě bylo největší odměnou, když se nás děti ptaly, jestli příště pojedeme zas.  

Publikováno: 10.9.2023 | Autor: strejda Lukáš