Cyklopobyt Valtice 16. – 21.7.2018

Máme za sebou úspěšný 17. ročník cyklopobytu. Letos jely s námi děti, které jsou poprvé na kolech. Po zkušenostech z loňského roku  jsme zvolili opět rovinatý terén jižní Moravy.  Ubytování jsme si zajistili v turistické ubytovně ve Valticích.

Cesta do Valtic probíhala jako každoročně. Nejdříve na kolech na vlakové nádraží do Frýdku a pak vlakem jsme se i s koly přepravili do Břeclavi. Tam už na nás čekal strejda Bořek. Jen co jsme vyjeli na cyklostezku do Valtic, už jsme měli první defekt. Bohužel jsme neměli u sebe lepení na opravu. Takže strejda Lukáš dal své kolo Michalovi  a ten to své zase Nikolce. Jako správný běžec strejda běžel před námi, za ním řada našich dětí na kolech. Byli jsme středem pozornosti ostatních cyklistů. A co bylo s píchlým kolem? To celou cestu vedle sebe vezl strejda Bořek. Dobré ponaučení, že si máme vozit s sebou lepení. Na ubytovně nás čekala dobrá teplá polévka. Ubytovali jsme se a seznámili s okolím.

První výlet na kolech nás čekal do Mikulova. Krásná cesta po cyklostezkách mezi vinicemi, úžasná příroda. Zastavili jsme se u pomníku obětem železné opony. Každá stela nese jméno člověka, který na tomto úseku zahynul při pokusu o překonání hranice do Rakouska. Hranice byla na dosah. Následovala prohlídka města, krátký odpočinek a koupání v nedalekém zatopeném lomu. Většina děti se na koupání těšila. Někteří zůstali na břehu. Osvěžení  a odpočatí jsme se vydali na cestu zpět. Tam nás již čekal dobrý oběd.

Druhý výlet na kolech byl na lovecký zámeček Pohansko. Zámeček se nachází na břehu jezera, tvořeného slepým ramenem Dyje. V blízkosti zámku se nachází Muzeum lehkého opevnění s hraničními zátarasy a zákopy. Tohle všechno si naše děti po dojezdu mohly prohlédnout. Na louce u zámečku jsme si odpočinuli a někteří si  zahráli volejbal. Cesta zpět byla náročnější, jelikož začalo pršet. Celou zpáteční cestu jsme jeli v dešti a těsně před Valticemi nás překvapil přívalový déšť. Pro děti to byl velký zážitek. Všichni jsme byli úplně promočení.

Následoval odpočinkový den. Kola jsme nechali doma a šli jsme na kolonádu na Reistně. Z ochozu byl krásný výhled na všechny světové strany: na severu byly vidět  vinohrady obklopené Valtice a lednický park, na jihu rakouský Schattenberg, východní obzor zdobily Malé Karpaty a západní silueta Mikulova. Na louce si děti zahrály ringo a posvačily. Cestou zpět jsme si prohlédli město Valtice. Pak na ubytovně měly děti čas jen pro sebe.

Poslední výlet jsme podnikli  do Lednice. Nejdříve jsme se zastavili u Janova hradu. Na louce si děti odpočinuly, některé odpočinek nepotřebovaly a hrály opět volejbal nebo ringo. Do Lednice jsme jeli opět po cyklostezce podél řeky Dyje. Tam jsme se rozdělili do dvou skupin. Jedná měla zájem o prohlídku zámku, druhá o návštěvu Minaretu. Obě prohlídky byly poučné a krásné. Cestou zpět jsme se vykoupali v mlýnském rybníku. Unaveni, ale spokojeni jsme se vrátili na ubytovnu do Valtic. Tam nás čekal dobrý oběd. Děti si chvíli odpočinuly a opět si hráli na plácku vedle ubytovny /schovávaná, volejbal/. Všechny večery trávily naše děti hrami vedle ubytovny. Večer jsme se všichni sešli u slavnostní večeře. U této příležitosti jsme zhodnotili celý pobyt a rozdali odměny. Shodli jsme se na tom, že ubytovna na konci města byla dobrým řešením. Nejezdila kolem auta a děti měly dostatek prostoru pro své hry. Dohodli jsme se, že se do této oblasti ještě vrátíme.

A je tady poslední den. Čekal nás úklid, sbalení věcí a odjezd do Frýdku-Místku. Strejda Bořek jel s námi ještě na nádraží do Břeclavi a pak se vrátil zpět na ubytovnu. Cesta nám rychle uběhla a než jsme se nadáli, byli jsme doma.

Díky Helenko za perfektní servis, co se týče jídla.

Děkujeme všem, kteří nám tento pobyt umožnili.

Příští rok už se těšíme. Cyklistům a kolům  „Ahoj“!